DOBROVOLNICKÝ PROGRAM NA SLOVENSKU

 Od roku 2020 nabízíme na Slovensku dobrovolnický program Oko medvěda, v rámci kterého se dobrovolníci mohou zapojit do přímé ochrany divoké přírody a velkých šelem, jako jsou medvědi, vlci a rysi.

Zjistěte více
SLOVENSKÝ PROJEKT

ÚČEL

Pomozte nám chránit jedinečné přírodní bohatství evropského kontinentu a staňte se součástí týmu, který zároveň působí jako prevence proti nelegálnímu lovu velkých šelem.

Zobrazit cenu a termíny
SLOVENSKÝ PROJEKT

PROČ JE PROGRAM PLACENÝ?

Naše organizace nedostává žádné dotace ani granty. Z tohoto důvodu jsou programy placené.

Zobrazit cenu a termíny

Proč je důležité chránit přírodu
na Slovensku?

Proč je důležité chránit  
přírodu na Slovensku?

Slovensko má obrovský přírodní potenciál a bylo by možné ho označit za Kostariku střední Evropy. Kritickým problémem této země je však její environmentální nastavení a úzké propojení současné Státní ochrany přírody s loveckou lobby. Z tohoto důvodu je slovenská divočina v kritickém ohrožení a vyžaduje mezinárodní pozornost a spolupráci na ochraně biodiversity, zejména velkých šelem.

Objevte program

VÍCE INFORMACÍ

PROGRAM

 • monitoring s fotopastmi

 • hlídková činnost v terénu za účelem odhalování nevhodného přikrmování zvěře

 • kontrola dálničních oplocení na úseku dálnice R1

 • monitoring velkých šelem v terénu za účelem jejich ochrany

 • pátrání po jedech v krajině

 • odhalování ilegálních skládek

 • večerní vzdělávací přednášky s promítáním 

  Poznámka: program se může měnit podle aktuální potřeby monitoringu, může zahrnovat i práce na dobrovolnickém centru či návštěvu lázní (Vyhne).

  Upozorňujeme zájemce o dobrovolnický program, že se programu nelze účastnit s domácími mazlíčky (psi, kočky atd.). Děkujeme za pochopení. 

Poplatky: €195

Cena zahrnuje:

 • stravování po celou dobu programu

 • jednoduché ubytování

 • zajímavý a náročný terénní program

 • průvodce – člen týmu Oko Země

Cena nezahrnuje:

 • dopravu

 • pojištění

JAK SE DOSTAT DO ŽIARU NAD HRONOM?

Každý dobrovolník se musí dopravit po své ose do Žiar nad Hronom či autobusem, kde je bude čekat auto, které je dopraví na základnu na Pitelovou nebo se mohou svézt ze Žiaru nad Hronom autobusem na Pitelovou.

V případě dopravy vlastním autem je vhodné, aby se dobrovolníci domluvili a sdíleli společnou dopravu. V tomto případě směřují rovnou na Pitelovou.

Po přihlášení na program bude každá skupina dobrovolníků propojena emailem pro a společnou a tím i lepší  komunikaci.

STRAVOVÁNÍ

Vaří se v plně vybavené venkovní nebo vnitřní  kuchyni. Strava je převážně veganská (vyjimečně vegetariánská). Dobrovolníci se zapojují do služeb, které se den dopředu dohodnou (vaření, umývání nádobí atd). Doporučujeme vlastní zásobu minerálů a vitamínů, pokud cítíte potřebu doplňovat umělou cestou. Mohou se hodit energetické tyčinky. 

UBYTOVÁNÍ

Ubytování je v jednoduchých podmínkách slovenské vesničky Pitelová. Ubytování je v malém domečku se dvěma ložnicemi. Suché WC (kadibudka), sprchový kout s teplou vodou.


BEZPEČNOST

Každý dobrovolník si je vědom, že se účastní monitorovacího programu, tedy se brzy vstává a po snídani se vyráží do terénu. Čas není pevně stanoven, ale v případě nutnosti se vstává velmi brzy. Doba návratu z terénní činnosti není nikdy pevně stanovena. Dále je nutno počítat se složitými podmínkami počasí, poněvadž monitoring probíhá i v dešti (kontrola fotopastí). V případě velmi špatného počasí lze pro daný den akci ukončit, ale vše je na zvážení vedoucího skupiny. Jeho rozhodnutí je nutno respektovat, pokud chcete být součástí týmu Oko medvěda a unikátního programu přímé ochrany slovenské fauny.

Dobrovolníci nemohou z bezpečnostních důvodů zaměřovat GPS monitorovacích bodů a nebudou mít zapnutého ani stopaře na svém mobilu. Tuto činnost budou vykonávat pouze proškolení členové monitorovacího týmu.

POJIŠTĚNÍ

Pojištění si každý účastník zařizuje sám a je povinností ho mít.

UPOZORNĚNÍ

Dobrovolnický program není otevřen trofejovým lovcům. Toto pravidlo nelze vnímat diskriminačně. Jedná se o základní pravidlo etického kodexu spolku Justice for Nature,z.s.. V případě zjištění, že dobrovolník zatajil tuto skutečnost v přihlášce, bude okamžitě jeho program ukončen bez náhrady vzniklé škody.

Poplatky a storno poplatky dobrovolnických programů Justice for Nature, z.s.

Záloha na dobrovolnický program činí 50 EURO a musí být uhrazena minimálně 1 měsíce před začátkem. V případě nahlášení na program v kratším termínu na to bereme zřetel. 2 týdny před zahájením dobrovolnického programu musí být uhrazena plná suma za dobrovolnický program. 

Ve výjimečných případech a po dohodě lze doplatit plnou sumu při příjezdu na dobrovolnický program první den pobytu. 

V případě zrušení dobrovolnického programu lze přesunout termín s platností až 1 rok.Pokud ten, který zrušil dobrovolnický program najde za sebe náhradníka, pak lze vrátit 100% poplatku. 

Organizátor je oprávněn účtovat storno poplatky v níže uvedených případech zrušení nebo změny rozsahu objednaných služeb dle dříve potvrzené objednávky:

V případě, že dobrovolník zaplatil 100% ceny programu a rozhodl se zrušit cestu a nemá zájem o náhradní termín, tak platí tyto storno podmínky: 

 • 22 – 14 dní před příjezdem – storno poplatek 30% z celkové ceny programu
 • 13 – 8 dní před příjezdem – storno poplatek 50% z celkové ceny programu

 • 7 – 1 den před příjezdem – storno poplatek 75% z celkové ceny programu

 • Při zrušení rezervace 24 hodin a méně před předpokládaným začátkem programu si organizátor účtuje storno poplatek ve výši 100% ceny dle potvrzené objednávky.

Organizátor je oprávněn vykázat dobrovolníka z programu při hrubém porušení řádu, bezpečnostního protokolu, vyvolávání konfliktních situací, sexuálním harašení, veřejného pohoršení, či opakovaném odmítání vykonávání dobrovolnických činností. V tomto případě činí storno poplatek 100%

V případě, že se dobrovolník rozhodne z nějakého osobního důvodu opustit dobrovolnický program, tak se účtuje od prvního dne storno poplatek 100% nebo jedná-li se o skutečně vážný zdravotní či rodinný důvod (úmrtí v rodině), lze se dohodnout na těchto storno podmínkách:

 • 1-3 den – 50% storno poplatek
 • 22 – 14 days before arrival – cancellation fee 30% of the total price of the program
 • 4-6 den – 80% storno poplatek
 • 7 a více dní – 100% storno poplatek

V případě, že zruší organizátor termín dobrovolnického programu, vrací se plná suma dobrovolníkovi do 5ti pracovních dní. 

V případě, že dobrovolník způsobí škodu na projektovém majetku, platí ji v plné míře dle ceny opravy nebo zakoupení nového vybavení. 


Často kladené otázky

 1. Můžeme potkat v terénu medvěda a není nebezpečný?

Na úvod dostane tým dobrovolníků školení, jak se chovat v terénu, či v případě setkání s medvědem nebo jiným volně žijícím živočichem. Žádné zvíře nemá zájem se s vámi konfrontovat, pokud neuděláte chybu a zvíře neohrozíte. Je nutné chodit vždy za průvodcem a reagovat na jeho pokyny. Na 99% se vám medvěd vyhne dříve, než ho uvidíte.

2. Jak je náročný terén?

Monitorovací program je fyzicky náročnější, nechodí se běžně po cestách, ale volně terénem, kde se pátrá po medvědím a vlčím trusu, či medvědích stromech. Stejně tak fotopasti se umisťují volně v terénu mimo cest, často v prudkých svazích. Je třeba počítat s celodenním pobytem v přírodě a značným převýšením. Průměrně fyzicky zdatný člověk by to měl zvládnout. Je třeba si uvědomit, že nejedete na výlet, ale na monitoring v mnohdy náročném terénu. Každý dobrovolník by měl mít zdravotní pojištění pro případ úrazu, či nehody.

3. Budeme monitorovat pytláctví, tedy ilegální lov, či ilegální těžbu?

Ano, i tohle je část naší činnosti, kterou hlásíme strážcům a zaměstnancům ŠOP SR. Pátráme též po zbytcích zvířat a v případě nálezu mrtvého živočicha s podezřením na pytláctví toto zjištění okamžitě hlásíme. V případě nutnosti jsme v kontaktu též s envirokriminálkou z Banské Bystrice.

PŘIHLÁŠKA A TERMÍNY

TERMÍNY 2024: 16. června21. června

Zájemci o účast se hlaste na volunteer@justicefornature.org

Po potvrzení účasti emailem vyplňte elektronickou přihlášku a zaplaťte zálohu 50 €  (záloha je nevratná) na účet spolku Prales deťom (SK) 

IBAN: SK5083300000002801071588

SWIFT/BIC: FIOZSKBA

Do poznámky uveďte DOBROVOLNICKÝ PROGRAM SK a své jméno.

přihláška zde

FOTOGALERIE SLOVENSKÝCH PROGRAMŮ

KDE SE BUDU NACHÁZET