DOBROVOLNICKÝ PROGRAM V KOSTARICE

Vydejte se do tropického ráje horských deštných pralesů kostarické divočiny a k Tichého oceánu, kde monitorujete mořské savce. Pomozte nám je chránit jako dobrovolníci.

Zjistěte více
Projekt Kostarica

ÚČEL

Pomozte nám monitorovat a chránit mořské savce v této úchvatné divočině. Přidejte se k nám jako dobrovolník v bujných horských deštných pralesích a na pobřeží Tichého oceánu v tropickém ráji Kostariky.

Zobrazit cenu a termíny
SLOVAKIA projects

PROČ JE PROGRAM PLACENÝ?

Naše organizace nedostává žádné dotace ani granty. Z tohoto důvodu jsou programy placené.

Zobrazit cenu a termíny

Proč je důležité chránit přírodu
na Kostarice?

Proč je důležité chránit přírodu v Kostarice?

Ochrana přírody v Kostarice není jen o ochraně životního prostředí, ale o udržení rovnováhy, která podporuje biologickou rozmanitost, stabilitu klimatu, hospodářskou prosperitu, kulturní hodnoty, vzdělávání a udržitelný rozvoj.

Termíny a ceny

GREEN LIFE

Rezervace a základna

V nadmořské výšce 1200 m n. m. na hranici NP Tapanti se na ploše 155,9 ha pralesa rozkládá naše soukromá rezervace Green Life II, kde je vybudována dobrovolnická základna, v níž se během roku koná několik dobrovolnických programů.

Zjistěte více

BLUE LIFE

MONITORING A OCEÁNSKÉ CENTRUM

V blízkosti zátoky Santa Elena jsme vybudovali oceánské a dobrovolnické centrum, které se zaměřuje na monitoring mořských savců a ochranu zálivu Santa Elena a jeho podmořského ekosystému. Zažijte s námi oceán na vlastní kůži.

Zjistěte více

HLEDÁTE DOBROVOLNICKÉ PROGRAMY?

Více informací

program

Náplní dobrovolnického programu je především audiovizuální monitoring pomocí fotopastí, který probíhá v rezervaci Green Life a v národních parcích.

Nedílnou součástí je také hlídková činnost v terénu. Oceánská část dobrovolnického programu vás zavede na pobřeží Tichého oceánu do vzdělávacího centra Blue life Ocean.

Najdete zde bohatý program spojený s poznáváním oceánu a jeho pobřeží, čištěním pláží od odpadků a v případě potřeby i s pomocí při hašení lesních požárů.

Zájemci mají možnost zúčastnit se monitorování mořských savců, a to jak z pobřeží, tak z projektové lodi The Spartan.

Program zahrnuje také práci na dobrovolnické základně, služby v kuchyni a další nezbytné každodenní činnosti. Program je vždy plánován s ohledem na aktuální počasí, danou situaci a podle potřeb.

CENA 20 800 Kč (850 € / 915 USD)

CENA ZAHRNUJE:

 • stravování po celou dobu programu (vyjma restaurací)

 • ubytování

 • výpravy do pralesa 

 • výpravu k přírodní modré řece

 • dopravu v den zahájení programu do rezervace

 • dopravu v den ukončení do San José

CENA NEZAHRNUJE:

 • dopravu mezinárodní (letadlo)

 • dopravu mezi pralesení částí a oceánskou částí s pobytem v některém z národního parku

 • pojištění

 • v případě návštěvy restaurace (výjimečně), není v ceně stravování v restauracích, dobrovolník si hradí sám

 • účast na monitoringu na lodi (60 USD)

Dobré vědět

I přes fakt, že je Kostarika malá země, oplývá neskutečně přírodním bohatstvím, a to nejen na souši, ale i na moři. Deštný les, tropický opadavý les, sopky, mlžný horský les, pohoří s nejvyšší horou Cerro Chirripó s vrcholem v nadmořské výšce 3820 metrů, mangrovové lesy, pobřežní ekosystémy a samozřejmě i úchvatný podmořský život. Setkat se tak můžete s nejrůznějšími druhy ptáků od kolibříků a tukanů třeba po vlhovce aztéckoho, ale potkat můžete i zástupce tropických savců: tapíra, lenochoda, mravenečníka, aguti, prasata pekari, 4 druhy opic a samozřejmě i krále zdejší země, jaguára, ale nejen jeho. Kostarika si je svého přírodního bohatství vědoma a tak vsadila na ochranu přírody prostřednictvím environmentálního vzdělání, zrušení armády a vytvoření mírového společenství. Všudypřítomný slogan PURA VIDA (prostě život/čistý život) je toho jen důkazem.

Obecně zde platí, že zajetí zvířat není důstojné nejen pro zvíře samotné, ale především není důstojné člověku samotnému. Svoboda a přirozenost by měla být dopřána nejen lidem, ale zvířatům především. Proto před několika lety vznikly i zákony, které držení zvířat v zajetí nejen zakazují, ale vyhodnocují přímo jako trestný čin. Nenajdete zde ani cirkusy a dokonce anizoologické zahrady, tedy až na pár výjimek, kde došlo ke transformaci v „záchranné stanice“. V některých případech se jedná o diskutabilní zařízení, ale jde o výjimečné případy, které vznikly před samotnými zákony.

I přes množství zákonů ve prospěch ochrany přírody, mentality místních lidí a vzdělání není Kostarika dokonalou zemí, která by se zdála, že nepotřebuje pomoci s ochranou přírody, protože sama to zvládá na výbornou. I zde je dochází k pytláctví, ilegální těžbě nebo ilegálnímu obchodu s exotickými/divokými druhy zvířat, po kterých je ve světě stále enormní poptávka. Nelegální obchod se zvířaty se tedy nevyhýbá ani Kostarice.


Jak se dostat do Kostariky?

Ti z vás, kteří mají zkušenosti s letenkami, a nechtějí čekat na další potencionální dobrovolníky, si mohou letenku zajistit bez čekáni sami. Ti z Vás, kteří nevědí jak, nebo by potřebovali pomoc, či mají obavy, že se po cestě nedomluví, pomůžeme zkontaktovat s dalšími dobrovolníky, ke kterým se můžete po domluvě přidat, nebo vám pomůžeme v rámci našich možností sesynchronizovat odlet na Kostariku. Upozorňujeme, že letenky ale nezajišťujeme.

Pro přehled o jednotlivých letech dobrovolníků bude vytvořen online Google formulář, kam budete vyzváni doplnit kontaktní informace a informace o letence, které pomohou v zorientování se jak nám, tak i ostatním dobrovolníkům, kteří si letenky budou teprve hledat.

Letenku je třeba hledat do cílové destinace v Kostarice, konkrétně do hlavního města San José – Juan Santamaría International Airport (SJO). S kým a přes co letět je závislé na datu a ceně letenek. Každou chvíli se nabídky letenek mění a je třeba dle toho i reagovat. Kdo je zkušený, ví sám přes co letenky hledat. Kdo nikoliv, doporučujeme známe dopravce, u kterých se dá snadno komunikovat osobně, nikoliv pouze se záznamníky, které nepomohou vyřešit případné akutní komplikace. Novinkou leteckých společností je nyní do ceny letenky nezahrnuté hlavní zavazadlo, tedy komu nestačí příruční zavazadlo, bude si muset k letence na let tam i zpět toto zavazadlo přikoupit. Vždy si před zakoupením letenky zkontrolujte podmínky pro tranzit. Tranzitní vízapřes USA a Kanadu jsou zapotřebí. Je to otázka pár minut vyplňování formuláře na internetu a zaplacení drobného poplatku, ale bez toho vás nepustí do letadla!!

Letenky je vhodné průběžně hledat a jsou li za dobrou cenu (super cena cca 15 000 Kč a méně), neváhat a koupit.

Běžně se pak pohybují do 18 000 Kč, se zavazadlem do max 20 000 -22 000 Kč.

SPOLEČNOSTI, KTERÉ DOPORUČUJEME:

 • Student Agency

 • Pelikan.cz
 • SkyScaner
 • Momondo
 • Vyhledávač Google atd.
 • Letuška

UBYTOVÁNÍ

GREEN LIFE:

Ubytování je zajištěno v hlavní budově, která poskytuje 3 pokoje vždy pro 4 dobrovolníky.Postele jsou patrové, vybavené matracemi a povlečením. Spacák (přikrývku) a polštář si každý dobrovolník zajišťuje sám. Kuchyně je ve vedlejší budově, plně vybavena dle pralesních možností a vaří se na plynu. Záchody jsou evropského stylu se splachováním, sprcha je samozřejmostí, jen očekávejte studenou vodu. Čas na otužování :)

BLUE LIFE:

Postele jsou patrové, vybavené matracemi a povlečením. Pokoje jsou vždy pro 4 dobrovolníky.Záchody jsou evropského stylu se splachováním, sprcha je samozřejmostí. Kuchyně je uvnitř budovy a je plně vybavena. Vaří se na plynu.

STRAVOVÁNÍ

V rezervaci Green Life i v Blue Life centru se vaří na plynovém vařiči s plně vybavenou kuchyní. Strava je převážně veganská (výjimečně vegetariánská). Dobrovolníci se zapojují do služeb, které se den dopředu dohodnou (vaření, umývání nádobí atd). Doporučujeme vlastní zásobu minerálů a vitamínů. Mohou se hodit energetické tyčinky. Voda je v rezervaci i v Blue Life centru pitná.
Na jídelníčku očekávejte zejména luštěniny, obilniny, zeleninu a samozřejmě ovoce. Každý dobrovolník dostane malý seznam potravin, které nakoupí a doveze s sebou. Bude se jednat o drobnosti pro zpestření jídelníčku (co se nedá v Kostarice sehnat). Nevozte žádná semínka, byla by vám zabavena na letišti (chia, celý kmín, čočka atd). Vše musí být v případném rozdrceném stavu, aby bylo zřejmé, že to nemůže vyklíčit.


BEZPEČNOST

Kostarika je považována za bezpečnou zemi, ale vždy je dobré dbát zvýšené opatrnosti. Během svého pobytu v dobrovolnickém programu musíte dodržovat bezpečnostní pravidla pro pohyb v rezervaci, o kterých se dozvíte během úvodního školení.

POJIŠTĚNÍ

Každý účastník je zodpovědný za sjednání vlastního pojištění.

VISA

Kostarika nabízí českým a slovenským turistům bezvízový pobyt až na 3 měsíce, takže není třeba žádat o vízum.


INFORMACE PRO KUŘÁKY:

Kouření je výrazně omezeno na celém území Kostariky, včetně národních parků a dalších chráněných oblastí. V souladu s tím je celá naše rezervace - včetně ubytovacích zařízení a veřejných prostor - označena jako nekuřácká. Pokud jste silní kuřáci a potřebujete si zapálit, můžete tak učinit mimo rezervaci, asi 7 minut chůze od ní. Děkujeme vám za pochopení.JAKÉ POČASÍ OČEKÁVAT?

Naše dobrovolnické programy probíhají ve dvou různých ročních obdobích. Od prosince do dubna je počasí obecně sušší, se slunečnými dny a občasnými dešťovými přeháňkami, zejména v pozdních odpoledních a nočních hodinách. V letních měsících od července do září očekávejte častější a intenzivnější déšť spolu s častějšími mlhami.

Naše oblast se nachází v Cordillera de Talamanca, centrálním pohoří Kostariky, kde je dostatek vody. Tato hojnost vláhy podporuje růst bujných, mlžných horských deštných pralesů plných mechů a orchidejí. Nezbytná je pláštěnka a holínky, které jsou standardní obuví pro pohyb v pralesním terénu.

Vzhledem k tomu, že naše dobrovolnické programy zasahují i mimo rezervaci Green Life II, a to i do dalších národních parků, setkáte se se specifickými povětrnostními podmínkami i tam. Například v mezinárodním parku La Amistad v nadmořské výšce 2 500 metrů nad mořem mohou teploty v noci klesnout až na 3 °C. Naopak na pobřeží Karibiku nebo Pacifiku v národním parku Palo Verde nebo Cahuita budete potřebovat opalovací krém a ochranu hlavy, abyste se nespálili. Během dobrovolnické činnosti v Kostarice tedy můžete očekávat značné výkyvy teplot a povětrnostních podmínek, proto se na ně náležitě připravte.

Poplatky a storno poplatky dobrovolnických programů Justice for Nature, z.s.

Záloha na dobrovolnické programy činí 5 000 Kč a musí být uhrazena minimálně 3 měsíce před začátkem. V případě nahlášení na program v kratším termínu na to bereme zřetel. Měsíc před zahájením dobrovolnického programu musí být uhrazena plná suma za dobrovolnický program. Ve výjimečných případech a po dohodě lze doplatit plnou sumu při příjezdu na dobrovolnický program první den pobytu.

V případě zrušení dobrovolnického programu lze přesunout termín s platností až 1 rok.Pokud ten, který zrušil dobrovolnický program najde za sebe náhradníka, pak lze vrátit 100% poplatku. 

Organizátor je oprávněn účtovat storno poplatky v níže uvedených případech zrušení nebo změny rozsahu objednaných služeb dle dříve potvrzené objednávky:

V případě, že dobrovolník zaplatil 100% ceny programu a rozhodl se zrušit cestu a nemá zájem o náhradní termín, tak platí tyto storno podmínky:

  • 22 – 14 dní před příjezdem – storno poplatek 40% z celkové ceny programu
  • 13 – 8 dní před příjezdem – storno poplatek 60% z celkové ceny programu

  • 7 – 1 den před příjezdem – storno poplatek 80% z celkové ceny programu

  • Při zrušení rezervace 24 hodin a méně před předpokládaným začátkem programu si organizátor účtuje storno poplatek ve výši 100% ceny dle potvrzené objednávky.

  Organizátor je oprávněn vykázat dobrovolníka z programu při hrubém porušení řádu rezervace, bezpečnostního protokolu, vyvolávání konfliktních situací, sexuálním harašení, veřejného pohoršení, či opakovaném odmítání vykonávání dobrovolnických činností. V tomto případě činí storno poplatek 100%.

   V případě, že se dobrovolník rozhodne z nějakého osobního důvodu opustit dobrovolnický program, tak se účtuje od prvního dne storno poplatek 100% nebo jedná-li se o skutečně vážný zdravotní či rodinný důvod (úmrtí v rodině), lze se dohodnout na těchto storno podmínkách:

  • 1-3 den – 50% storno poplatek
  • 4-6 den – 80% storno poplatek

  • 7 a více dní – 100% storno poplatek

  V případě, že zruší organizátor termín dobrovolnického programu, vrací se plná suma dobrovolníkovi do 5ti pracovních dní.

  V případě, že dobrovolník způsobí škodu na projektovém majetku, platí ji v plné míře dle ceny opravy nebo zakoupení nového vybavení.

  Termíny a dostupnost

  4.1.-24.1. 2025
  max 10 /obsazeno 0

  (není problém dorazit i na kratší nebo delší dobu, vše je o domluvě)

  Zájemci o účast se hlaste na volunteer@justicefornature.org a po potvrzení účasti emailem vyplňte elektronickou přihlášku a zaplaťte zálohu 5000 Kč nebo 200 €  (záloha je nevratná) na účet Justice for Nature, z.s. 2602004454/2010 (IBAN:CZ7420100000002602004454, SWIFT: FIOBCZPPXXX)

  Do poznámky uveďte DOBROVOLNICKÝ PROGRAM KOSTARIKA a své jméno.

  Přihlaste se zde

  kde se budu nacházet